|
Nebraska City News-Press - Nebraska City, NE
  • Nebraska City Swim Team results

    • email print
  • Nebraska City Swim Team hosted the Auburn Aquadogs on Monday, June 30, in a dual at the Steinhart Park pool.  Nebraska City won the match 706 points to Auburn’s 352.
    These results are a continuation of results printed in the Tuesday, July 8, edition fo the News-Press
    Eight-and-under GIRLS FREESTYLE
    1. Jenna Box
    2. Grace McNeely
    4. Elizabeth Poggemeyer
    5. Emma Houghton
    6. Abbie Sturm
    Eight-and-under BOYS FREESTYLE
    1. Mason Houghton
    2. Jacob Lowe
    3. Chris Blum
    4. Daxx Bender
    5. Evan Oakes
    6. Callen Schnitzer
    9-10 GIRLS FREESTYLE
    2. Aspen Meyer
    3. Elizabeth Schnitzer
    4. Kylin Embrey
    5. Kassidy Olson
    9-10 BOYS FREESTYLE
    1. Joseph Kearney
    2. Vance Weninger
    3. Zack Ottemann
    4. Kevin Winscot
    6. Andrew Bakula
    11-12 GIRLS FREESTYLE
    1. Alyson Barr
    2. Tara Maddox
    3. Addison DeFreece
    11-12 BOYS FREESTYLE
    3. James Kearney
    4. Chance Sjulin
    5. Luke Partsch
    6. Christian Tietz
    13-14 GIRLS FREESTYLE
    1. Anna Gigstad
    4. Logan Bakula
    5. Jacey Kreifels
    13-14 BOYS FREESTYLE
    1. Zach Benton
    2. Collin Walker
    15-18 GIRLS FREESTYLE
    2. Ava Wetrosky
    3. Whitney Parker
    4. Leah DeFreece
    5. Sami Bishop
    15-18 BOYS FREESTYLE
    1. Brenden Rice
    2. Kylan McGinnis
    4. Jameson DeFreece
    5. Nick Maddox
    6. Noah Parker
    Eight-and-under GIRLS FREE RELAY
    1. Elizabeth Poggemeyer, Emma Houghton, Abbie Sturm, Jenna Box
    3. Madisen Tietz, Josephine Bennett, Grace McNeely, Caroline Gay
    5. Elizabeth Perdomo, Natalie Nelson, Makiya Moyer, Zoey Martin
    Eight-and-under BOYS FREE RELAY
    1. Jacob Lowe, Chris Blum, Evan Oakes, Mason Houghton
    2. Daxx Bender, Jackson Barr, Maverick Weninger, Callen Schnitzer
    3. Dane Sjulin, Beaux Bender, Mason Ottemann, Xzavier Kastens
    9-10 GIRLS FREE RELAY
    1. Aspen Meyer, Kassidy Olson, Elizabeth Schnitzer, Kylin Embrey
    3. Libby Ferryman, Reagan Lowe, Aspen Thurman, Olivia Weninger
    4. Ella Welsh, Kora Schnitzer, Alexandria Horcasitas, Alexa Turner
    5. Chloe Stander, Taylor Briley, Hannah Rovetto, Bayley Allgood
    9-10 BOYS FREE RELAY
    1. Vance Weninger, Kevin Winscot, Zack Ottemann, Joseph Kearney
    2. Andrew Bakula, Eli McNeely, Preston Snyder, Caleb Poggemeyer
    11-12 GIRLS FREE RELAY
    2. Tara Maddox, Addison DeFreece, Lindsay Tierra, Alyson Barr
    3. Ivye Meyer, Aubrey Bando, Lisa Greenlee, Chloe Schaulis
    4. Natalie Turner, Addyson Little, Althea Gay, Gina McGowen
    6. Aussia Stander, Hannah Cardon, Sydney Blum, Renee Williams
    6. Sydney Blum, Daisy Wheeler, Ellie Higgins, Hannah Cardon
    11-12 BOYS FREE RELAY
    1. Chance Sjulin, Lucas Welch, Luke Partsch, James Kearney
    Page 2 of 3 - 2. Eric Poggemeyer, Xavier Gomez, Lance Welch, Christian Tietz
    13-14 GIRLS FREE RELAY
    2. Logan Bakula, Makensi Blum, Jacey Kreifels, Anna Gigstad
    13-14 MIXED FREE RELAY
    2. Hailey Tierra, Collin Walker, Aubrey Thurman, Zach Benton
    15-18  GIRLS FREE RELAY
    2. Whitney Parker, Sami Bishop, Leah DeFreece, Ava Wetrosky
    3. Brenna Turner, Becky Hall, Miranda McCord
    15-18 BOYS FREE RELAY
    1. Kylan McGinnis, Nick Maddox, Jameson DeFreece, Brenden Rice
    2. Noah Parker, Eric Box, Bailey Giles
    A small squad from the Nebraska City Swim Team traveled to Maryville, Missouri, for a triangular meet on Wednesday, July 2.  Maryville won the meet with 753 points.  Atlantic, Iowa, who also attended, placed second with 313.  Nebraska City came in third with 296. Placing for Nebraska City were:
    Eight-and-under  GIRLS MEDLEY RELAY
    3. Elizabeth Poggemeyer, Caroline Gay, Zoey Martin
    Eight-and-under  BOYS MEDLEY RELAY
    2. Chris Blum, Callen Schnitzer, Jacob Lowe, Jackson Barr
    9-10 GIRLS MEDLEY RELAY
    1. Elizabeth Schnitzer, Reagan Lowe, Aspen Meyer, Kylin Embrey
    9-10 MIXED MEDLEY RELAY
    4. Alexa Turner, Zack Ottemann, Andrew Bakula, Alexandria Horcasitas
    11-12 GIRLS MEDLEY RELAY
    3. Izzie Fedoris, Gina McGowen, Ivye Meyer, Alyson Barr
    5. Aubrey Bando, Sydney Blum, Natalie Turner, Althea Gay
    11-12 BOYS MEDLEY RELAY
    2. Eric Poggemeyer, Luke Partsch, Ellie Higgins
    2. Chance Sjulin, Eric Poggemeyer, Xavier Gomez, Lance Welch
    13-14 GIRLS MEDLEY RELAY
    2. Chloe Higgins, Makensi Blum, Logan Bakula, Anna Gigstad
    15-18 MIXED MEDLEY RELAY
    2. Ava Wetrosky, Whitney Parker, Noah Parker
    Eight-and-under  GIRLS BACKSTROKE
    2. Elizabeth Poggemeyer
    Eight-and-under  BOYS BACKSTROKE
    4. Chris Blum
    9-10 GIRLS BACKSTROKE
    2. Elizabeth Schnitzer
    3. Kylin Embrey
    5. Alexa Turner
    6. Alexandria Horcastias
    11-12 GIRLS BACKSTROKE
    3. Alyson Barr
    11-12 BOYS BACKSTROKE
    6. Luke Partsch
    13-14 GIRLS BACKSTROKE
    1. Anna Gigstad
    15-18 GIRLS BACKSTROKE
    2. Ava Wetrosky
    4. Whitney Parker
    15-18 BOYS BACKSTROKE
    2. Noah Parker
    Eight-and-under  GIRLS BREASTSTROKE
    5. Elizabeth Poggemeyer
    Eight-and-under  BOYS BREASTSTROKE
    3. Chris Blum
    4. Jacob Lowe
    5. Callen Schnitzer
    9-10 GIRLS BREASTSTROKE
    1. Elizabeth Schnitzer
    9-10 BOYS BREASTSTROKE
    6. Zack Ottemann
    11-12 GIRLS BREASTSTROKE
    3. Ivye Meyer
    5. Gina McGowen
    11-12 BOYS BREASTSTROKE
    3. Luke Partsch
    13-14 GIRLS BREASTSTROKE
    1. Makensi Blum
    4. Hailey Tierra
    6. Logan Bakula
    15-18 GIRLS BREASTSTROKE
    3. Whitney Parker
    15-18 BOYS BREASTSTROKE
    4. Noah Parker
    Eight-and-under  GIRLS BUTTERFLY
    Page 3 of 3 - 3. Elizabeth Poggemeyer
    Eight-and-under  BOYS BUTTERFLY
    3. Jacob Lowe
    9-10 GIRLS BUTTERFLY
    1. Aspen Meyer
    5. Kylin Embrey
    9-10 BOYS BUTTERFLY
    4. Zack Ottemann
    11-12 GIRLS BUTTERFLY
    4. Alyson Barr
    6. Gina McGowen
    13-14 GIRLS BUTTERFLY
    2. Anna Gigstad
    3. Logan Bakula
    4. Hailey Tierra
    15-18 GIRLS BUTTERFLY
    5. Ava Wetrosky
    Eight-and-under  GIRLS FREESTYLE
    6. Elizabeth Poggemeyer
    Eight-and-under  BOYS FREESTYLE
    5.  Jacob Lowe
    9-10 GIRLS FREESTYLE
    3. Aspen Meyer
    5. Kylin Embrey
    11-12 GIRLS FREESTYLE
    6. Alyson Barr
    13-14 GIRLS FREESTYLE
    3. Anna Gigstad
    4. Logan Bakula
    5. Hailey Tierra
    15-18 GIRLS FREESTYLE
    5. Whitney Parker
    6. Ava Wetrosky
    15-18 BOYS FREESTYLE
    5. Noah Parker
    Eight-and-under  GIRLS FREE RELAY
    4. Caroline Gay, Zoey Martin, Elizabeth Poggemeyer
    Eight-and-under  BOYS FREE RELAY
    2. Chris Blum, Jackson Barr, Callen Schnitzer, Jacob Lowe
    9-10 GIRLS FREE RELAY
    2. Aspen Meyer, Reagan Lowe, Elizabeth Schnitzer, Kylin Embrey
    9-10 MIXED FREE RELAY
    4. Andrew Bakula, Taylor Briley, Kora Schnitzer, Zack Ottemann
    11-12 GIRLS FREE RELAY
    3. Ivye Meyer, Gina McGowen, Izzie Fedoris, Alyson Barr
    4. Althea Gay, Ellie Higgins, Sydney Blum, Natalie Turner
    11-12 BOYS FREE RELAY
    3. Luke Partsch, Eric Poggemeyer, Aubrey Bando
    2. Eric Poggemeyer, Xavier Gomez, Lance Welch, Christian Tietz
    13-14 GIRLS FREE RELAY
    1. Logan Bakula, Chloe Higgins, Makensi Blum, Anna Gigstad
    Eight-and-under  BOYS 50 METER LONG FREE
    4. Jacob Lowe
    6. Chris Blum
    9-10 GIRLS 50 METER LONG FREE
    1. Aspen Meyer
    11-12 GIRLS 100 METER LONG FREE
    6. Alyson Barr
    13-14 GIRLS 100 METER LONG FREE
    3. Anna Gigstad
    5. Hailey Tierra
    6. Makensi Blum
    15-18 GIRLS 100 METER LONG FREE
    4. Ava Wetrosky
    5. Whitney Parker
      • calendar