Nebraska City Swim Team hosted the Auburn Aquadogs on Monday, June 30, in a dual at the Steinhart Park pool.  Nebraska City won the match 706 points to Auburn’s 352.
These results are a continuation of results printed in the Tuesday, July 8, edition fo the News-Press

Eight-and-under GIRLS FREESTYLE
1. Jenna Box
2. Grace McNeely
4. Elizabeth Poggemeyer
5. Emma Houghton
6. Abbie Sturm
Eight-and-under BOYS FREESTYLE
1. Mason Houghton
2. Jacob Lowe
3. Chris Blum
4. Daxx Bender
5. Evan Oakes
6. Callen Schnitzer
9-10 GIRLS FREESTYLE
2. Aspen Meyer
3. Elizabeth Schnitzer
4. Kylin Embrey
5. Kassidy Olson
9-10 BOYS FREESTYLE
1. Joseph Kearney
2. Vance Weninger
3. Zack Ottemann
4. Kevin Winscot
6. Andrew Bakula
11-12 GIRLS FREESTYLE
1. Alyson Barr
2. Tara Maddox
3. Addison DeFreece
11-12 BOYS FREESTYLE
3. James Kearney
4. Chance Sjulin
5. Luke Partsch
6. Christian Tietz
13-14 GIRLS FREESTYLE
1. Anna Gigstad
4. Logan Bakula
5. Jacey Kreifels
13-14 BOYS FREESTYLE
1. Zach Benton
2. Collin Walker
15-18 GIRLS FREESTYLE
2. Ava Wetrosky
3. Whitney Parker
4. Leah DeFreece
5. Sami Bishop
15-18 BOYS FREESTYLE
1. Brenden Rice
2. Kylan McGinnis
4. Jameson DeFreece
5. Nick Maddox
6. Noah Parker
Eight-and-under GIRLS FREE RELAY
1. Elizabeth Poggemeyer, Emma Houghton, Abbie Sturm, Jenna Box
3. Madisen Tietz, Josephine Bennett, Grace McNeely, Caroline Gay
5. Elizabeth Perdomo, Natalie Nelson, Makiya Moyer, Zoey Martin
Eight-and-under BOYS FREE RELAY
1. Jacob Lowe, Chris Blum, Evan Oakes, Mason Houghton
2. Daxx Bender, Jackson Barr, Maverick Weninger, Callen Schnitzer
3. Dane Sjulin, Beaux Bender, Mason Ottemann, Xzavier Kastens
9-10 GIRLS FREE RELAY
1. Aspen Meyer, Kassidy Olson, Elizabeth Schnitzer, Kylin Embrey
3. Libby Ferryman, Reagan Lowe, Aspen Thurman, Olivia Weninger
4. Ella Welsh, Kora Schnitzer, Alexandria Horcasitas, Alexa Turner
5. Chloe Stander, Taylor Briley, Hannah Rovetto, Bayley Allgood
9-10 BOYS FREE RELAY
1. Vance Weninger, Kevin Winscot, Zack Ottemann, Joseph Kearney
2. Andrew Bakula, Eli McNeely, Preston Snyder, Caleb Poggemeyer
11-12 GIRLS FREE RELAY
2. Tara Maddox, Addison DeFreece, Lindsay Tierra, Alyson Barr
3. Ivye Meyer, Aubrey Bando, Lisa Greenlee, Chloe Schaulis
4. Natalie Turner, Addyson Little, Althea Gay, Gina McGowen
6. Aussia Stander, Hannah Cardon, Sydney Blum, Renee Williams
6. Sydney Blum, Daisy Wheeler, Ellie Higgins, Hannah Cardon
11-12 BOYS FREE RELAY
1. Chance Sjulin, Lucas Welch, Luke Partsch, James Kearney
2. Eric Poggemeyer, Xavier Gomez, Lance Welch, Christian Tietz
13-14 GIRLS FREE RELAY
2. Logan Bakula, Makensi Blum, Jacey Kreifels, Anna Gigstad
13-14 MIXED FREE RELAY
2. Hailey Tierra, Collin Walker, Aubrey Thurman, Zach Benton
15-18  GIRLS FREE RELAY
2. Whitney Parker, Sami Bishop, Leah DeFreece, Ava Wetrosky
3. Brenna Turner, Becky Hall, Miranda McCord
15-18 BOYS FREE RELAY
1. Kylan McGinnis, Nick Maddox, Jameson DeFreece, Brenden Rice
2. Noah Parker, Eric Box, Bailey Giles

A small squad from the Nebraska City Swim Team traveled to Maryville, Missouri, for a triangular meet on Wednesday, July 2.  Maryville won the meet with 753 points.  Atlantic, Iowa, who also attended, placed second with 313.  Nebraska City came in third with 296. Placing for Nebraska City were:
Eight-and-under  GIRLS MEDLEY RELAY
3. Elizabeth Poggemeyer, Caroline Gay, Zoey Martin
Eight-and-under  BOYS MEDLEY RELAY
2. Chris Blum, Callen Schnitzer, Jacob Lowe, Jackson Barr
9-10 GIRLS MEDLEY RELAY
1. Elizabeth Schnitzer, Reagan Lowe, Aspen Meyer, Kylin Embrey
9-10 MIXED MEDLEY RELAY
4. Alexa Turner, Zack Ottemann, Andrew Bakula, Alexandria Horcasitas
11-12 GIRLS MEDLEY RELAY
3. Izzie Fedoris, Gina McGowen, Ivye Meyer, Alyson Barr
5. Aubrey Bando, Sydney Blum, Natalie Turner, Althea Gay
11-12 BOYS MEDLEY RELAY
2. Eric Poggemeyer, Luke Partsch, Ellie Higgins
2. Chance Sjulin, Eric Poggemeyer, Xavier Gomez, Lance Welch
13-14 GIRLS MEDLEY RELAY
2. Chloe Higgins, Makensi Blum, Logan Bakula, Anna Gigstad
15-18 MIXED MEDLEY RELAY
2. Ava Wetrosky, Whitney Parker, Noah Parker
Eight-and-under  GIRLS BACKSTROKE
2. Elizabeth Poggemeyer
Eight-and-under  BOYS BACKSTROKE
4. Chris Blum
9-10 GIRLS BACKSTROKE
2. Elizabeth Schnitzer
3. Kylin Embrey
5. Alexa Turner
6. Alexandria Horcastias
11-12 GIRLS BACKSTROKE
3. Alyson Barr
11-12 BOYS BACKSTROKE
6. Luke Partsch
13-14 GIRLS BACKSTROKE
1. Anna Gigstad
15-18 GIRLS BACKSTROKE
2. Ava Wetrosky
4. Whitney Parker
15-18 BOYS BACKSTROKE
2. Noah Parker
Eight-and-under  GIRLS BREASTSTROKE
5. Elizabeth Poggemeyer
Eight-and-under  BOYS BREASTSTROKE
3. Chris Blum
4. Jacob Lowe
5. Callen Schnitzer
9-10 GIRLS BREASTSTROKE
1. Elizabeth Schnitzer
9-10 BOYS BREASTSTROKE
6. Zack Ottemann
11-12 GIRLS BREASTSTROKE
3. Ivye Meyer
5. Gina McGowen
11-12 BOYS BREASTSTROKE
3. Luke Partsch
13-14 GIRLS BREASTSTROKE
1. Makensi Blum
4. Hailey Tierra
6. Logan Bakula
15-18 GIRLS BREASTSTROKE
3. Whitney Parker
15-18 BOYS BREASTSTROKE
4. Noah Parker
Eight-and-under  GIRLS BUTTERFLY
3. Elizabeth Poggemeyer
Eight-and-under  BOYS BUTTERFLY
3. Jacob Lowe
9-10 GIRLS BUTTERFLY
1. Aspen Meyer
5. Kylin Embrey
9-10 BOYS BUTTERFLY
4. Zack Ottemann
11-12 GIRLS BUTTERFLY
4. Alyson Barr
6. Gina McGowen
13-14 GIRLS BUTTERFLY
2. Anna Gigstad
3. Logan Bakula
4. Hailey Tierra
15-18 GIRLS BUTTERFLY
5. Ava Wetrosky
Eight-and-under  GIRLS FREESTYLE
6. Elizabeth Poggemeyer
Eight-and-under  BOYS FREESTYLE
5.  Jacob Lowe
9-10 GIRLS FREESTYLE
3. Aspen Meyer
5. Kylin Embrey
11-12 GIRLS FREESTYLE
6. Alyson Barr
13-14 GIRLS FREESTYLE
3. Anna Gigstad
4. Logan Bakula
5. Hailey Tierra
15-18 GIRLS FREESTYLE
5. Whitney Parker
6. Ava Wetrosky
15-18 BOYS FREESTYLE
5. Noah Parker
Eight-and-under  GIRLS FREE RELAY
4. Caroline Gay, Zoey Martin, Elizabeth Poggemeyer
Eight-and-under  BOYS FREE RELAY
2. Chris Blum, Jackson Barr, Callen Schnitzer, Jacob Lowe
9-10 GIRLS FREE RELAY
2. Aspen Meyer, Reagan Lowe, Elizabeth Schnitzer, Kylin Embrey
9-10 MIXED FREE RELAY
4. Andrew Bakula, Taylor Briley, Kora Schnitzer, Zack Ottemann
11-12 GIRLS FREE RELAY
3. Ivye Meyer, Gina McGowen, Izzie Fedoris, Alyson Barr
4. Althea Gay, Ellie Higgins, Sydney Blum, Natalie Turner
11-12 BOYS FREE RELAY
3. Luke Partsch, Eric Poggemeyer, Aubrey Bando
2. Eric Poggemeyer, Xavier Gomez, Lance Welch, Christian Tietz
13-14 GIRLS FREE RELAY
1. Logan Bakula, Chloe Higgins, Makensi Blum, Anna Gigstad
Eight-and-under  BOYS 50 METER LONG FREE
4. Jacob Lowe
6. Chris Blum
9-10 GIRLS 50 METER LONG FREE
1. Aspen Meyer
11-12 GIRLS 100 METER LONG FREE
6. Alyson Barr
13-14 GIRLS 100 METER LONG FREE
3. Anna Gigstad
5. Hailey Tierra
6. Makensi Blum
15-18 GIRLS 100 METER LONG FREE
4. Ava Wetrosky
5. Whitney Parker